Bireysel Emeklilik Sistemi, bireyleri çalıştıkları dönemde tasarrufa yönlendirmek amacıyla ve bu tasarruflarından gelir elde ederek emeklilikte düzenli bir gelire sahip olmalarını sağlayan özel emeklilik sistemi olarak tanımlanabilir. BES ödemeleri bireylerin geliri ve emekliliğe ait planları doğrultusunda belirlenerek emeklilik sözleşmesi yapılarak sisteme dâhil olduktan sonra yapılmaktadır.

BES’in Faydaları

* Rahat ve güven içinde bir emeklilik hayatı geçirmenizi sağlar.

* Sistem şeffaf bir yapıya sahip olduğundan size verilen kullanıcı adı ve şifreniz ile bireysel emeklilik hesabınıza ulaşabilir ve kontrol edebilirsiniz.

* Yüzde 25 devlet katkısından yararlanarak tasarrufunuza tasarruf katarsınız.

*Emeklilikte ne kadar gelir elde etmek istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz.

* BES ödemeleri sistemindeki fonlarınız profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilerek kazanç sağlarsınız.

* istediğiniz zaman BES ödemeleri sisteminden biriken paranızı çekebilirsiniz. Ancak bunun içi BES erken ayrılma ücreti (stopaj) vermeniz gerekmektedir.

 

BES’ten Ayrılma

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isterseniz bu durumda üç kesinti yapılmaktadır.

1.BES erken ayrılma ücreti (stopaj) kesintisi

2.Giriş aidatı kesintisi

3.Devlet katkısı kesintisi

Burada önemli olan BES erken ayrılma ücreti (stopaj) sisteme dâhil olan kişinin birikiminden değil bu birikimin getirdiği gelirler üzerinden olmaktadır. Örneğin BES sistemine 100 TL yatırdınız ve bu 100 TL size 50 TL getiri sağladıysa stopaj bu gelir üzerinden yansıtılır. İlk 10 yıl için , 10 yıldan sonra oranında bir stopaj kesintisi yapılmaktadır.